Semináře - 2012/13

 
Únor 2013
6. února 2013
POSLECHOVÝ SEMINÁŘ: Thomasz Ritter, polský student hry na klavír v Hudební škole druhého stupně Karola Szymanowského, Katowice.
Foto ze semináře

 

7. února 2013

MASTERCLASS: irská klavíristka Therese Fahy, pedagog Královské Irské Hudební akademie, Dublin

Na semináři vystoupily studentky:
A. Stříbrná (R. Schumann)
L. Hudcová (F. Chopin)
R. Skleničková (C. Debussy)

Akce byla velmi zdařilá – praktická, detailní výuka.

Masterclass předcházela akce irského velvyslanectví, klavírní koncert Therese Fahy v Muzeu české hudby, při kterém v  1. pol. hrála na klavír s úspěchem studentka Ráchel Skleničková (ze třídy MgA. Jany Köhlerové) skladby V. Nováka, F. Chopina, L. Fišera, F.Schubrta a B. Martinů.
Foto ze semináře

 

20. února 2013

SEMINÁŘ – beseda s ukázkami historicky poučené hry na barokní zobcovou flétnu

V sále konzervatoře se uskutečnila přednáška a beseda barokního flétnisty
a dirigenta Lukáše Vytlačila.

První část byla věnována tématu historicky poučené interpretace a otázek, jejímu vzniku a otázkám, kterými se interpreti na dobové nástroje zabývají.

Ve druhé části se pak posluchači seznámili s osobností nevidomého hráče na zobcovou flétnu a carillon Jacoba Van Eycka, z jehož sbírky Der Fluyten Lust-hof také zaznělo několik skladeb.

Odpoledne uzavřela neformální beseda se žáky
Akce byla velmi zajímavá a pro naše žáky velmi poučná.
Foto ze semináře

 

Březen 2013
6. březen 2013

SEMINÁŘ – HISTORIE JAZZU: výklad a vystoupení kvarteta – „Saxofonové kvarteto Bohemia“

Seminář byl inspirován CD History of Jazz / Vít Fiala, které nahráli - účastníci semináře – „Saxofonové kvarteto Bohemia“.

Představili se ve složení: Pavel Fiedler, sopránový saxofon, Antonín Mühlhansl, altový saxofon, Pavel Škrna, tenorový saxofon, Kateřina Pavlíková, barytonový saxofon.

Seminář byl komentován Pavlem Fiedlerem, který seznámil naše žáky s historií jazzu a ukázal jeho žánrové bohatství stylů od ragtime, blues, dixieland, boogie-woogie, sweetmusiccool jazz, free jazz, jazzrock až k ukázce …“kam se bude asi dále jazz ubírat“ - future of jazz.

V semináři „Saxofonové kvarteto Bohemia“ předneslo i další ukázky jazzových kompozicí Víta Fialy, věnované uvedeným osobnostem Jazzu, např.: Duke Elington, Benny Goodman, Richard Rodgers, Count Basie, Glenn Miller, aj.

„Saxofonové kvarteto Bohemia“ bylo žáky během vystoupení odměněno potleskem a celkově lze konstatovat, že se seminář vydařil, jak po stránce teoretických informací, tak i po stránce hudební a poslechové.
Foto ze semináře

 

14. března 2013

Seminář oddělení dechových nástrojů

Dne 14.3.2013 se v dopoledních hodinách uskutečnil flétnový seminář s nejvýznamnější flétnovou interpretkou současnosti Clarou Novak.

Studentům předvedla novou premiérovanou skladbu s doprovodem počítačového programu, který sama nazvala „Max“. Naše flétnisty zapojila do aktivního pohrávání si s netradičními rytmy, moderními výrazovými prostředky a společně s nimi odkrývala další možnosti při vytváření efektních zvukových barev flétny.

Akce se uskutečnila ve spolupráci s Nadací Leontinka v rámci projektu “Leontinka muzicíruje“ za kterou si na tomto místě dovolujeme poděkovat.

Seminář byl pro naše žáky výrazně motivující, setkal se s jejich velkým ohlasem a zároveň to byl velký umělecký zážitek.
Foto ze semináře
Nadace Leontinka - komentáře