MgA. Martina Ema Gasparovič

 

MgA. Martina Gasparovič Bezouškováse narodila v umělecké rodině v Praze na Malé Straně. Od předškolního věku tančila v baletní přípravce ND, stepovala a zpívala v Dětském pěveckém sboru Čs. rozhlasu. Na střední škole se účastnila národních i mezinárodních soutěží ve společenském a výrazovém tanci.

V letech 1979–1984 studovala herectví na Katedře činoherního divadla DAMU pod vedením Miloše Nedbala, Jany Hlaváčové, Františka Laurina; absolvovala v Divadle Disk rolí Mínky ve hře V. K. Klicpery Každý něco pro vlast v režii Jana Buriana. Po promoci se stala sólistkou činohry Klicperova divadla v Hradci Králové, hostovala také v pražském Švandově divadle v režii Luboše Pistoria, poetické kavárně Viola a v Divadle v Řeznické. Dalším divadelním krokem bylo angažmá ve Středočeském divadle Kladno – Mladá Boleslav, spolupracovala s divadelními režiséry např. s Milošem Horanským, Krystinou Taberyovou, Karlem Brožkem, Hanou Burešovou, Lájosem Horvathem, Gerikem Císařem, Františkem Štěpánkem, Evženem Němcem, Václavem Martincem nebo Evou Sadkovou. Vytvořila desítky velkých i menších rolí pod vedením významných českých filmových a televizních osobností jako je František Vláčil, Karel Kachyňa, Antonín Kachlík, Otakar Vávra, Věra Chytilová, Ladislav Smoljak, Věra Jordánová, Václav Vorlíček, F. A. Brabec, Irena Pavlásková, Milan Cieslar, Tomáš Vorel. Do povědomí diváků se dostala filmovou trojrolí zakleté princezny v pohádce od B. Němcové O statečném kováři v režii Petra Švédy.

Od roku 2014 působí jako pedagog jevištní mluvy na KČD DAMU. Zároveň přednáší na Filozofické fakultě UK v Praze na Univerzitě třetího věku. Dále od roku 2018 vyučuje na Konzervatoři Jana Deyla a také Mezinárodní konzervatoři Praha.